Tikáš jako časovaná bomba? 3 SOS tipy, jak přežít den blbec

Featured image for “Tikáš jako časovaná bomba? 3 SOS tipy, jak přežít den blbec”

S přicházejícím podzimem budou přibývat. Peklodny, kdy toužíš po jediném: zachumlat se pod deku, nikoho nevidět, nic nemuset. Usměvaví lidé na ulici tě iritují a jejich pozitivní moudra tě likvidují. Neboj, nejsi v tom sama! Jak tyhle dny zvládnout, když zrovna není nablízku nikdo, kdo by ti řekl: na, tady máš kafe, odpočiň si a já se o všechno postarám?

Krásná představa, viď? Pojďme být samy pro sebe takovým člověkem. Den blbec je sám o sobě náročný, natož když si ještě začneme vyčítat, že jsme nas*ané a podrážděné, že nedokážeme myslet pozitivně a přepnout se do zenu. Víš co? Je to v pořádku. Ty jsi v pořádku. Jsme lidé, ne roboti. Je stokrát lepší přiznat sobě i okolí, že stačí málo a vybuchneme, než vyrábět umělé úsměvy a předstírat, že se nic neděje. 

1) Přijmi peklodny i sebe

Zkus přijmout, že i tyhle dny jsou součástí tvé cesty. Většinou přicházejí nečekaně a bez pozvání nebo po dnech šíleného shonu, kdy nestíháš, pořád někde lítáš, plníš přání a potřeby ostatních… a tělo už prostě nemůže. Zkus přijmout i sama sebe v těchto dnech. Náladovou, protivnou, podrážděnou. Pořád jsi to ty. Pořád jsi úžasná, jen si potřebuješ odpočinout. 

Tip: Sebepřijetí je proces – nespěchej na sebe. Skvělým způsobem, jak si srovnat myšlenky, je koučovací rozhovor. Zkusíme to spolu?

2) Upozorni své okolí a neboj se požádat o pomoc

Upozorni své blízké, že budeš možná reagovat neadekvátně, prudce, nečekaně. Vysvětli jim, že s nimi tvá nálada nesouvisí, neudělali nic špatně. Jde o tebe. Na rovinu přiznej, že jsi vyčerpaná. A pokud tě napadá, jak by ti mohli den blbec ulehčit, požádej je o pomoc. I kdyby to byla maličkost: aby ti uvařili čaj nebo aby místo tebe vyzvedli dítě ze školky.

3) Dopřej si něco, co tě pohladí po duši

Když tvoje duše a tělo volá SOS, najdi si pomyslnou noru, do které se můžeš schovat. Procházka v lese? Útulná kavárna a šálek horké čokolády? Bazén a sauna? Zeptej se sama sebe, co ti právě teď udělá nejlíp, co tě pohladí po duši – a dopřej si to. Netlač na sebe a dělej tento den jen to nejnutnější. Nic navíc. Nesnaž se podávat výkony jako v jiné, krásné, pohodové dny. A ony zase přijdou, i když je pro tebe možná těžké tomu právě teď uvěřit. 

Tip: Co takhle si krásné a pohodové dny pro jistotu rovnou naplánovat do diáře? 🙂

Pokud ani na jednu z uvedených strategií nemáš sílu nebo náladu (i to je v pořádku!), mám pro tebe ještě jednu závěrečnou: jít si lehnout. A ráno se probudit do nového dne, nového začátku.

Co pomáhá tobě, když je nejhůř? A máš nějaké osobní pojmenování pro den blbec? Poděl se o to s námi v uzavřené facebookové skupině Wellness pro mysl. Těším se tam na tebe!


Sdílet článek: