Zamiluj se do změny aneb 5 tipů na valentýnský dárek od TEBE pro TEBE

Featured image for “Zamiluj se do změny aneb 5 tipů na valentýnský dárek od TEBE pro TEBE”

Co kdybys letos na Valentýna obdarovala sama sebe? Ne nutně čokoládou nebo květinami (i když i to je fajn!). Mám pro tebe 5 tipů na minimalistické dárky s obrovským dopadem. Nepotřebuješ k nim téměř nic, dokonce ani balicí papír se srdíčky. Potřebuješ jediné: rozhodnout se pro změnu a zamilovat se do ní. 

  1. Upgraduj svůj vnitřní dialog

Když se ti občas něco nepovede nebo nenaplníš vlastní očekávání, jak se sebou uvnitř mluvíš? Jsi na sebe nepříjemná, nadáváš si? Jak se oslovuješ? Nejdeš daleko pro názvy hospodářských zvířat, nebo používáš zdrobnělinu svého jména, kterou máš ráda? Jaké by to bylo, kdybys se sebou mluvila jako s nejlepší kamarádkou, která potřebuje podporu a povzbuzení?

Až se příště přistihneš, že se za něco vnitřně bičuješ, zastav se, nadechni se, připomeň si tyhle řádky. Byla bys takhle zlá nebo ironická na kámošku? První krok: nevyčítej si to. Jinak se budeš jen znovu točit v kruhu. Naopak: pochval se za to, že sis to uvědomila a že ses zastavila. Druhý krok: zkus to tentokrát jinak. Promluv k sobě jak k člověku, kterého si vážíš.

Ptáš se, jak to mám já? Upřímně, dovolím si klidně zanadávat sama sobě, někdy je to rychlejší než já. Ale pak si řeknu stop a podpořím samu sebe slovy, kterými bych podpořila kamarádku. A pokud to zrovna nejde vyslovit, napíšu si laskavou větu a chvíli se na ni dívám, jen tak s ní jsem. 

  1. Zlepši vztah ke svému tělu

Nejsi spokojená s tím, jak vypadáš? A děláš s tím něco jiného kromě toho, že si stěžuješ a padáš do role oběti? Neboj se, ženo, tohle nepíšu proto, abys opět roztočila kolo výčitek. Je skvělé, že sis to uvědomila a že si to přeješ změnit. Můžeš začít třeba tím, že své tělo dnes pochválíš a oblékneš ho do šatů, ve kterých se cítíš božsky. Nebo si napustíš vanu, kterou si vychutnáš s oblíbenou knížkou nebo lahví prosecca, a pak se celá namažeš voňavým olejem – nemyslím rychle se během pár minut odbýt, ale úplně pomalu a láskyplně se dotýkat svého těla, jako kdyby tě hladil nebo masíroval někdo jiný. 

Možná ses rozhodla do svého života integrovat pohyb – to je paráda. Doporučuji ti pracovat se záměrem. Hýbeš se proto, abys vypadala dobře pro ostatní, nebo chceš posílit a protáhnout tělo, protože si ho vážíš a chceš mu to dát najevo? Se stravou to vnímám stejně. Diety jsou naštěstí passé, ale užívat si s láskou každé sousto a stravovat se uvědoměle je pořád velká výzva. Přijmeš ji? Jaký bude tvůj první krok? Jaké jídlo si dnes užiješ?

I u mě je vztah k tělu proces. Nedržím diety. To, jak jím, je pro mě nyní ukazatelem lásky nebo nelásky směrem k sobě. A také ukazatelem toho, zda pečuji o energii, nebo živím únavu (hned se mi to ukazuje na talíři). A pohyb? To je láska. Necvičím kvůli hubnutí nebo více svalům, dělám to primárně pro své psychické zdraví – a udržovat se v kondici je božský benefit. A i když je mi těžko, chodím, chodím, stále chodím. Gaučink na depku fakt nepomáhá, vyrazit ven ano.

  1. Vypni zprávy

Stresují tě negativní zprávy a novinky, které se denně valí z médií? (Vůbec se ti nedivím, mě taky.) Naštěstí jsi to ty, kdo rozhoduje o tom, jestli – nebo v jaké míře – je budeš konzumovat. Dopřej si odstup a uvidíš, jak se to odrazí ve tvém dni, když ho zahájíš i ukončíš klidněji, bez přívalové vlny negativity. Zkus nové ranní a večerní rituály, žádná televize ani zprávy na internetu. Co příjemnějšího můžeš dělat? Vzít si třeba tištěný časopis, vybarvit antistresovou omalovánku, meditovat, ponořit se do audio oázy?

Tím, na co se díváme, jaké informace čteme, krmíme naši mysl. A stejně jako na talíři může být tato potrava vyvážená, nebo ničivá. Osobně už roky nesleduju televizní noviny, odmítám denně věnovat svůj drahocenný čas pozorováním lidského neštěstí. Raději si napustím vanu s aroma olejem nebo poslouchám seberozvojové podcasty a semináře.

  1. Dej si pauzu od scrollování a notifikací

Bodu č. 3 můžeš dodat ještě hlubší rozměr: dopřej si denně aspoň pár hodin digitálního detoxu. Objevuj znovu krásu ne v realitě virtuální, ale v té každodenní, na kterou si můžeš sáhnout, ke které si můžeš přivonět. Všímej si maličkostí kolem sebe. Těch, které přes neustále rozsvícený displej neuvidíš.

Kromě toho, že postupně obnovíš přirozenou hladinu dopaminu, je digitální detox prima způsob, jak se vymanit ze spirály srovnávání na sociálních sítích a ukázat prostředníček neustálému tlaku na dokonalost. Ne, ostatní opravdu nežijou tak bezchybné životy, jak to někdy z jejich storíček vypadá. Opět je na tobě, jestli se rozhodneš hltat denně obsah, který v tobě vyvolává pocity nedostatečnosti a nespokojenosti, nebo se raději zaměříš na sebe, své hodnoty, své radosti. 

Možná namítneš, že být na sítích je součástí tvé práce. Mám to taky tak. O to více pak potřebuji chodit ven, dopřávám si pomalé procházky, někdy v tichu, někdy s relaxační hudbou v uších. Když jím nebo trávím čas s partnerem, kamarádkou, klienty, dávám mobil úplně mimo dosah. Skvělé je tvořit si vědomé bloky, kdy nejsme k dosažení. Ty vládneš svému telefonu, ne on tobě.

  1. Vykroč ke šťastnějšímu partnerskému vztahu

Necítíš se ve vztahu spokojená, naplněná, hýčkaná? Dusíš v sobě, že se o tebe partner(ka) nezajímá tak, jak by sis představovala? Máš pocit, že ti nerozumí, je mu/jí jedno, jak se cítíš, nebo si tě dokonce přestává vážit, přitom ty bys pro něj/ni udělala první poslední?

Pojď to zkusit otočit a přesměrovat pozornost k sobě. Udělej první poslední ty sama pro sebe. Zajímej se o sebe. Jak ti je? Co právě teď potřebuješ, aby ti bylo líp? Co si můžeš dopřát? Jak můžeš sama sebe opečovat, jak se můžeš hýčkat? Dopřej si tolik pozornosti, kolik potřebuješ. Zkoumej, co tě baví a naplňuje. Otevři se novým zážitkům, setkávej se s novými lidmi, nech svůj život rozkvést. Popovídej si s partnerem/partnerkou o svých potřebách a pocitech a otevři téma, jak vrátit do vašeho vztahu harmonii. Nebojte se vyhledat pomoc profíka, ať už společně, nebo každý sám za sebe.

Co pomáhá mně? Nejdříve nahlédnu do sebe. Pokud jsem vyšťavená, je to jasné: chybí mi energie být ve vztahu napojená a spokojená. Proto se starám o svůj vnitřní wellness a průběžně doplňuji vše, co mi vytváří vnitřní klid. A když jsem pod palbou emocí? Dám si odstup. Partnerovi řeknu, že potřebuju vychladnut a pak si popovídáme. Laskavé hranice jsou zdravou cestou.

Sdílejme a prožívejme

Není jednoduché přijmout, že změna začíná v tobě. Ale když se na to podíváš z jiného úhlu, je to skvělá zpráva: záleží jen na tobě, jakým směrem se vydáš. Kudy povedou tvé kroky. Poslouchej svůj vnitřní hlas a postupuj směrem k tomu, co tě naplňuje a těší.

A víš, že v tom nemusíš být sama, viď? Připoj se do uzavřené fb skupiny Wellness pro mysl a poděl se o své aha momenty, úspěchy a uvědomění s dalšími ženami, které možná právě tvoje slova potřebují číst. Ve sdílení a podpoře je obrovská síla i křehkost současně. Dovolme si je sdílet a prožívat. 

S úctou
Lucka


Sdílet článek: